Cumhuriyet Altını Fiyatları 2016’da Yaşananlardan Nasıl Etkilendi?

2016 yılı oldukça karmaşık bir şekilde geçti diyebiliriz. Hem FED’in nasıl bir politika izleyeceği konusunda hem de küresel jeopolitik riskler, piyasalara yön verdi. 2016 yılının ilk yarısında meydana gelen gelişmelerle altın fiyatları desteklenirken, ikinci yarıda sert düşüşler gerçekleşti. FED’in faiz artırımına gidip gitmeyeceği konusunda da sansasyonlar, ABD başkanlık seçimleri, İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden çıkacak olması, terör olayları derken, yılsonuna geldik. Altın ise piyasaların bu karmaşasından nasibini fazlasıyla aldı.

Altın fiyatları 2016 yılının ilk yarısında, yükseliş trendini korumayı başardı. Yükseliş yaşanmasının nedeni ise FED’in faiz artırımına gidememesi ve ABD ekonomik verilerinin beklentileri karşılayamaması oldu. Aynı zamanda jeopolitik riskler ve İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden çıkış kararı gibi endişeli ortamlar da altın fiyatlarına olan talebi destekledi. Buna karşın yılın ikinci yarısı geldiğinde, FED’in artık faiz artırımına gideceği yönündeki spekülasyonların güçlenmesi ve Amerikan dolarının art arda rekorlar kırması, altının sert bir düşüş trendine girmesine neden oldu. Hatta uzmanlara göre altın fiyatları, 2017 yılında da pek iyimser bir seyir izlemeyecek.

Piyasalarda görülen dalgalanmalara ek olarak, ons altın dışındaki türlerde de düzensiz dalgalanmalar gözlendi. Çeyrek, gram ve Cumhuriyet altını bazında yaşanan ani değişiklikler, yatırımcıların altından uzaklaşmasına neden oldu. Altını terk eden yatırımcıların etkisiyle fiyatlardaki düşüşler de hız kazandı. Buna karşın Türk lirasına endeksli olan Cumhuriyet altını, yıl boyunca düzenli bir yükseliş gösterdi diyebiliriz. 2016 yılına 685 lira civarından başlangıç yapan Cumhuriyet altını, 900 lira sınırına kadar dayandı. Yılsonunda ise 850 lira seviyelerinde olması bekleniyor.

Canlı Cumhuriyet Altını Fiyatları için Ziyaret Edin: http://www.altinfiyatlari.biz/canli/cumhuriyet/

Altın fiyatları üzerine etkili olan ABD ekonomisi, 2016 yılında fazlasıyla belirsiz bir seyir izledi. Beklentileri karşılayamayan ekonomik veriler nedeniyle Amerikan Merkez Bankası belirlediği politika takvimini ertelemek zorunda kaldı. 2015 yılının Aralık ayında ilk faiz artırımını gerçekleştiren merkez bankası, 2016 yılın 3 kez daha faiz arttırmak istiyordu. Ama planladıkları gibi olmadı ve faiz artışı ertelendi. 2016 yılının ilk ve tek faiz artırımı ise Aralık toplantısında yapılabildi. 2017 yılında daha şahin bir politika izleyeceklerini açıkladılar. Bu nedenle altın fiyatları kapsamında gelecek yılın da oldukça dalgalı geçmesi öngörülüyor.

Cumhuriyet altını, yalnızca Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü tarafından basılmaktadır. Külçe altından üretilen Cumhuriyet altınlarında düşük bir işçilik ücreti söz konusu olduğu için yatırımcılar tarafından en çok tercih edilen türlerdendir. Buna karşın yüksek fiyatları nedeniyle belli bir gelir grubuna ait yatırımcılar tarafından tercih edilmektedir. Birikimlerinizi altın olarak saklamak istiyorsanız Cumhuriyet altını iyi bir seçenek olacaktır. Fiyatlarındaki anlık değişimleri takip ederek, size uygun olan seviyelerden işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.